Στην σελίδα της Έλληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου στο Facebook μέσω LiveStreaming ανακοινώθηκαν φέτος οι υποψηφιότητες των φετινών ενδέκατων βραβείων της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου.

Φέτος, αυτή η γιορτή του Ελληνικού σινεμά συνέπεσε με μια δύσκολη στιγμή για ολόκληρο τον πλανήτη, την εξάπλωση του Κορονοϊού. Γι’αυτο το λόγο ο Πρόεδρος της Ακαδημίας, Γιώργος Τσεμπερόπουλος και η συμβολαιογράφος Ουρανία Μικρού ανακοίνωσαν τις υποψηφιότητες για τα φετινά βραβεία ΙΡΙΣ μεσω Facebook.

Δείτε το βίντεο της ανακοίνωσης καθώς και αναλυτικά τις υποψηφιότητες:

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας

  • Ευτυχία – Παραγωγός: Διονύσης Σαμιώτης
  • Απόστρατος – Παραγωγός: Χρήστος Κωνσταντακόπουλος, Κώστας Κεφάλας
  • Δεν Θέλω να Γίνω Δυσάρεστος, Αλλά Πρέπει να Μιλήσουμε για Κάτι Πολύ Σοβαρό – Γιώργος Γεωργόπουλος, Αντώνης Κοτζιάς, Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος, Σωτήρης Τσαφούλιας
  • Winona – Παραγωγός: Ελένη Μπερντέ
  • Το Θαύμα της Θάλασσας των Σαργασσών – Παραγωγός: Μαρία Δρανδάκη, Τάιτους Κρέγιενμπεργκ, Ελεν Χάβενιθ, Ολε Γούαϊρενχεντ, Αντονι Μούιρ

Βραβείο Ταινίας Τεκμηρίωσης

  • Irving Park του Παναγιώτη Ευαγγελίδη
  • Οταν ο Βάγκνερ Συνάντησε τις Ντομάτες της Μαριάννας Οικονόμου
  • Για Χωρίς Λόγους Συναντήσεις με τον Γιώργο Μανιάτη του Σταύρου Ψυλλάκη

Βραβείο Μικρού Μήκους Ταινίας

  • Η Απόσταση Ανάμεσα στον Ουρανό κι Εμάς του Βασίλη Κεκάτου
  • Καρτ Ποστάλ από το Τέλος του Κόσμου του Κωνσταντίνου Αντωνόπουλου
  • Index του Νικόλα Κολοβού
  • Ολες οι Φωτιές η Φωτιά του Ευθύμη Kosemund Σανίδη
  • Electric Swan της Κωνσταντίνας Κοτζαμάνη

Βραβειο Μικρού Μήκους Τεκμηρίωσης

  • Τα Καναρίνια του Γιώργου Κυβερνήτη
  • Σκοπελίτης ή το Πλοίο του Γιώργου Γκότζου
  • Χειροπαλαιστής του Γιώργου Γούση

Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους Κινουμένων Σχεδίων

  • Βίαιη Εξίσωση του Αντώνη Ντούσια
  • Heatwave του Φωκίωνα Ξένου
  • The White Wings των Παρασκευής Μαρκάτου και Πηνελόπης Μπεκιάρη

Βραβείο Σκηνοθεσίας

  • Αγγελος Φραντζής για την «Ευτυχία»
  • Αλέξανδρος Βούλγαρης για τη «Winona»
  • Σύλλας Τζουμέρκας για το «Θαύμα της Θάλασσας των Σαργασσών»

Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη

  • Ρηνιώ Δραγασάκη για το για το «Cosmic Candy»
  • Σταύρος Παμπαλλής για το «Πολιορκία στην οδό Λιπέρτη»
  • Μίνως Νικολακάκης για την «Αλυτη»

Βραβείο Σεναρίου

  • Ζαχαρίας Μαυροειδής για τον «Απόστρατο»
  • Γιώργος Γεωργόπουλος «Δεν Θέλω να Γίνω Δυσάρεστος Αλλά Πρέπει να Μιλήσουμε για Κάτι πολύ Σοβαρό»
  • Σύλλας Τζουμέρκας και Γιούλα Μπούνταλη για το «Θαύμα της Θάλασσας των Σαργασσών»

Βραβείο Α’ Ανδρικού Ρόλου

  • Μιχάλης Σαράντης για τον «Απόστρατο»
  • Πυγμαλίωνας Δαδακαρίδης για την «Ευτυχία»
  • Χρήστος Πασσαλής για το «Θαύμα της Θάλασσας των Σαργασσών»

Βραβείο Α’ Γυναικείου Ρόλου

  • Πηνελόπη Τσιλίκα για την «Ανάκριση»
  • Καρυοφυλλία Καραμπέτη για την «Ευτυχία»
  • Αγγελική Παπούλια για το «Θαύμα της Θάλασσας των Σαργασσών»

Βραβείο Β’ Ανδρικού Ρόλου

  • Θανάσης Παπαγεωργίου για τον «Απόστρατο»
  • Θάνος Τοκακης για την «Ευτυχία»
  • Βαγγέλης Μουρίκης για το «Δεν Θέλω να Γίνω Δυσάρεστος Αλλά Πρέπει να Μιλήσουμε για Κάτι πολύ Σοβαρό»

Βραβείο Β’ Γυναικείου Ρόλου

  • Κάτια Γκουλιώνη για την «Ευτυχία»
  • Γιούλα Μπούνταλη για το «Θαύμα της Θάλασσας των Σαργασσών»
  • Μάγια Πιπερά για το «Cosmic Candy»

Βραβείο Φωτογραφίας

  • Χριστίνα Μουμούρη για το «Ζίζοτεκ»
  • Γιάννης Δρακουλαράκος για την «Ευτυχία»
  • Σίμος Σαρκετζής για το «Winona»

Βραβείο Μοντάζ

  • Λάμπης Χαραλμπίδης για την «Ευτυχία»
  • Αντρέας Βοντράσκε για το «Θαύμα της Θάλασσας των Σαργασσών»
  • Νίκος Πάστρας για τη «Winona»

Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής

  • Δεσποινίς Τρίχρωμη, The Boy για τη «Winona»
  • Μίνως Μάτσας για την «Ευτυχία»
  • Ζαν-Πολ Γουόλ, drogAtek και Φοίβος για το «Θαύμα της Θάλασσας των Σαργασσών»

Βραβείο Σκηνογραφίας

  • Αντώνης Δαγκλίδης για τον «Απόστρατο»
  • Μιχάλης Σαμιώτης, Γιάννης Παπαδόπουλος για την «Ευτυχία»
  • Πηνελόπη Βαλτή για το «Cosmic Candy»

Βραβείο Ενδυματολογίας

  • Ιουλία Σταυρίδου για την «Ευτυχία»
  • Μάρλι Αλειφέρη για το «Θαύμα της Θάλασσας των Σαργασσών»
  • Αση Δημητρολοπούλου για την «Περσεφόνη»

Βραβείο Ηχου

  • Ευτυχία – Νίκος Μπουγιουκος
  • Ζίζοτεκ – Γιάννης Αντύπας
  • Felix Siewert – Φελίξ Σιούερτ και Μάρκο Βερμάας
  • Θαύμα της Θάλασσας των Σαργασσών – Marco Vermaas

Βραβείο Μακιγιάζ

  • Αλυτη – Iωάννα Συμεωνίδη
  • Ευτυχία – Δήμητρα Γιατράκου
  • Θαύμα της Θάλασσας των Σαργασσών –  Εύη Ζαφειροπούλου – Λίντα Μπόιγιε αφ Γκένας

Βραβείο Ειδικών Εφέ και Κινηματογραφικής Καινοτομίας

  • Αλυτη – Προκόπης Βλασερός, Κωνσταντίνος Κουτσολιώτας, Νίκος Πίτας
  • Το Θαύμα της Θάλασσας των Σαργασσών
  • Cosmic Candy – Γιώργος & Ρούλης Αλαχούζος