Ανακοινώθηκαν οι υποψηφιότητες των φετινών βραβείων Ιρις της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου. Για άλλη μια φορά όπως και πέρισυ απο live streaming λόγω των προληπτικών μέτρων κατά της πανδημίας του κοροναϊού.

Πρώτη ταινία με τις περισσότερες υποψηφιότητες η ταινία του Γιάννη Οικονομίδη “Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς” με 15 υποψηφιότητες ,ακολουθεί το Digger με 14 και το Παρί με 8.

Τις υποψηφιότητες ανακοίνωσαν ο πρόεδρος της Ακαδημίας Γιώργος Τσεμπερόπουλος, τα μέλη του Δ.Σ. Ελένη Κοσσυφίδου και Σύλλας Τζουμέρκας, η γενική διευθύντρια Φαίδρα Βόκαλη και η συμβολαιογράφος Ουρανία Μικρού.

Δείτε την λίστα:

Βραβείο ειδικών εφέ

Η Αναζήτηση της Λώρα Ντουράντ – Γιώργος Παπαϊωάννου – ΄Νίκος Πίτας – Γιώργος Γκικόπουλος Θέλξη Ζυγούρη – Λούης Πατσιάς – Μαρλέν Λουιζήδου – Γιώργος Φυλακτός

Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς – Αντώνης Κοντζιάς

Digger – Ματθαίος Βούλγαρης – Δάφνη Καλογιάννη – Αρνό Σελέ

Βραβείο Σχεδιασμού Μακιγιάζ και Ειδικών εφέ

Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς – Γιάννης Παμούκης

Digger – Ιωάννα Λυγίζου

Kala azar – Σίσσυ Πετροπούλου

Βραβείο ήχου

Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς – Ντίνος Κίτου – Κώστας Φυλακτίδης

Όρνιθες (ή πώς να γίνεις πουλί) – Λέανδρος Ντούνης – Στέφανος Ευθυμίου

Digger Λέανδρος Ντούνης – François Abdelnour – Σιμον Αποστόλου

Βραβείο ενδυματολογίας

Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς – Χριστίνα Λαρδίκου

Παρί – Μαγιού Τρικεριώτη

Ράφτης – Julie Lebrun

Digger – Βασιλία Ροζάνα

Βραβείο σκηνογραφιας

Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς – Ιουλία Σταυρίδου

Ράφτης – Πηνελόπη Βαλτή, Δάφνη Κούτρα

Digger – Δάφνη Καλογιάννη

Βραβείο πρωτότυπης μουσικής

Μήλα – The Boy

Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς – Jean-Michel Bernard

Ράφτης – Νίκος Κυπουργός

Βραβείο Μοντάζ

Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς – Γιάννης Χαλκιαδάκης

Παρί – Πάνος Βουτσαράς

Digger – Θοδωρής Αρμάος

Βραβείο Φωτογραφίας

Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς – Δημήτρης Κατσαϊτης

Παρί – Κλαούντιο Μπολιβάρ

Digger – Γιώργος Καρβέλας

Βραβείο Β’ Γυναικείου Ρόλου

Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς – Βασιλική Καλλιμάνη

Παρί – Σοφία Κόκκαλη

Digger – Σοφία Κόκκαλη

Βραβείο Β’Αντρικού Ρόλου

Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς – Γιάννης Τσορτέκης

Πρόστιμο – Στάθης Σταμουλακάτος

Digger – Αργύρης Πανταζάρας

Βραβείο Α’ Γυναικείου Ρόλου

Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς – Βίκυ Παπαδοπούλου

Παρί Melika Foroutan

Kala azar – Πηνελόπη Τσιλίκα

Βραβείο Α’Αντρικού Ρόλου

Μήλα – Άρης Σερβετάλης

Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς – Βασίλης Μπισμπίκης

Digger  – Βαγγέλης Μουρίκης

Βραβείο Σεναρίου

Μήλα – Χρήστος Νίκου – Σταύρος Ράπτης

Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς – Γιάννης Οικονομίδης, Χάρης Λαγκούσης, Δημοσθένης Παπαμάρκος

Digger – Τζώρτζης Γρηγοράκης

Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη

Μήλα – Χρήστος Νίκου

Παρί – Σιαμάκ Ετεμάντι

Digger- Τζώρτζης Γρηγοράκης

Βραβείο σκηνοθεσίας

Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς – Γιάννης Οικονομίδης

Παρί – Σιαμάκ Ετεμάντι

Digger- Τζώρτζης Γρηγοράκης

Βραβείο Μικρού μήκους Σπουδαστικής ταινίας

Βιολέττα – Φοίβος Ήμελλος

Βλέπετε τη θάλασσα, της Κατερίνας Αντωνοπούλου-Βηδενμάιερ

Μοσχοκάρυδο, της Νεφέλης Καλλίδου

Όπως θα συνέβαιναν μέσα στο νερό, της Ανθής Δαουτάκη

Phélia, της Έλιας Καλογιάννη

Βραβείο Μικρού μήκους Κινουμένων Σχεδίων / Animation

Ένας Αλλιώτικος Καρυοθραύστης σουίτα op.071a, του Γιώργου Μόλβαλη

Σεβαράμπες, του Τζώρτζη Κόντου, Φέδρα Βόκαλη, Ασημίνα Ντρέκη

All You Can Eat, του Δημήτρη Αρμενάκη

 

Βραβείο Μικρού μήκους Ντοκιμαντέρ

Μόνος στο Δάσος, του Ελευθέριου Φυλακτού, Κωνσταντίνος Παπαβασιλείου

Ο Σπύρος και ο Γύρος του Θανάτου, των Λίνου και Δημήτρη Καφίδα

Τεό, ο Γείτονας μου, του Χρήστου Καρτέρη

Τhis is Right; Zak Life and After, της Γεύης Δημητρακοπούλου

Βραβείο Μικρού μήκους

Στα Βήματα της, της Αναστασίας Κρατίδη

Βούτα, του Δημήτρη Ζάχου

Πρώτος Έρωτας, του Χάρη Ραφτόγιαννη, Ελένη Κοσυφίδου

Το Τέλος του Πόνου (Μια Πρόταση), της Ζακλίν Λέντζου,Φένια Κοσοβίτσα

Bella, της Θέλγιας Πετράκη,Κώστας Ταγκαλάκης

Βραβείο Ταινίας Ελληνικής μειοψηφικής συμπαραγωγής

Η Οδύσσεια του Βάση – Βασίλης Παπαθεοχάρης

Sisters Apart, Γιώργος Κυριάκος,Κώστας Λαμπρόπουλος, Έφη Σκρόμπολα

Sow the Wind – Κωνσταντίνα Σταυριανού

Βραβείο Ντοκιμαντέρ

Οι Άγνωστοι Αθηναίοι, της Αγγελικής Αντωνίου

Ο Γιώργος του Κέδρου, του Γιώργου και Γιάννη Κολόζη

Όρνιθες, του Μπάμπη Μακρίδη – Αμάντα Λιβανού

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Μυθοπλασίας

Μήλα, του Χρήστου Νίκου

Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς, του Γιάννη Οικονομίδη

Παρί, του Σιαμάκ Ετεμάντι

Πρόστιμο, του Φωκίωνα Μπόγρη

Digger, του Τζώρτζη Γρηγοράκη