Ανακοινώθηκαν οι 46 ταινίες που θα διεκδικήσουν το φετινό Ευρωπαϊκό Βραβείο Κινηματογράφου.  Μεταξύ αυτών το “The Favourite” του Γιώργου Λάνθιμου αλλά και το “Dolor y Gloria” του Πέδρο Αλμοδόβαρ, ενώ κάπου εκεί βρίσκεται κι άλλος ένας  αγαπημένος σκηνοθέτης, ο Danny Boyle με το “Yesterday”.

Όπως ανακοίνωσε η Ευρωπαϊκή Ακαδημία Κινηματογράφου οι 46 ταινίες που διεκδικούν μια υποψηφιότητα στις κατηγορίες Καλύτερης Ταινίας, Σκηνοθέτη, Αντρικού και Γυναικείου ρόλου και Σεναρίου εκπροσωπούν 31 χώρες και η λίστα αυτή αποτυπώνει την μεγάλη ποικιλομορφία που χαρακτηρίζει το Ευρωπαϊκό σινεμά.

Στις επόμενες εβδομάδες τα πάνω από 3.600 μέλη της Ευρωπαϊκής Ακαδημίας Κινηματογράφου θα ψηφίσουν για να αναδειχτούν οι υποψηφιότητες, οι οποίες θα ανακοινωθούν στις 9 Νοεμβρίου στο Φεστιβάλ Ευρωπαϊκού Κινηματογράφου στη Σεβίλλη της Ισπανίας.

Μια 8μελής επιτροπή θα αποφασίσει ποιοί θα είναι οι αποδέκτες των βραβείων στις κατηγορίες Φωτογραφίας, Μοντάζ, Σκηνικών, Κοστουμιών, Μακιγιάζ, Πρωτότυπης Μουσικής, Ήχου και Οπτικών Εφέ.

Η τελετή κατά την οποία θα παρουσιαστούν οι νικητές θα γίνει στις 7 Δεκεμβρίου στο Βερολίνο.

Οι 46 ταινίες που διεκδικούν μια υποψηφιότητα για τα European Film Awards:

 

“I DO NOT CARE IF WE GO DOWN IN HISTORY AS BARBARIANS”
“ÎMI ESTE INDIFERENT DACĂ ÎN ISTORIE VOM INTRA CA BARBARI”

Romania, Czech Republic, France, Bulgaria, Germany
WRITTEN & DIRECTED BY Radu Jude
PRODUCED BY Ada Solomon, Jiří Konečný, Serge Lalou, Claire Dornoy, Rossitsa Valkanova, Jonas Dornbach, Janine Jackowski & Maren Ade

 

A TALE OF THREE SISTERS
KIZ KARDESLER

Turkey, Germany, Netherlands, Greece
WRITTEN & DIRECTED BY Emin Alper
PRODUCED BY Nadir Öperli, Muzaffer Yıldırım, Jonas Dornbach, Janine Jackowski, Maren Ade, Stienette Bosklopper & Yorgos Tsourgiannis

 

A TWELVE-YEAR NIGHT
LA NOCHE DE 12 AÑOS

Spain, France, Argentina
WRITTEN & DIRECTED BY Alvaro Brechner
PRODUCED BY Mariela Besuievsky, Gerardo Herrero, Vanessa Ragone, Fernando Sokolowicz, Birgit Kemner & Philippe Gompel

 

A WHITE, WHITE DAY
HVÍTUR, HVÍTUR DAGUR   
Iceland, Denmark, Sweden
WRITTEN & DIRECTED BY Hlynur Pálmason
PRODUCED  BY Anton Máni Svansson

 

ALL GOOD
ALLES IST GUT

Germany
WRITTEN & DIRECTED BY Eva Trobisch
PRODUCED BY Trini Götze & David Armati Lechner

 

AND THEN WE DANCED
DA CHVEN VITSEKVET

Sweden, Georgia, France
WRITTEN & DIRECTED BY Levan Akin
PRODUCED BY Mathilde Dedye & Ketie Danelia

 

BAD POEMS
ROSSZ VERSEK

Hungary, France
WRITTEN & DIRECTED BY Gábor Reisz
PRODUCED BY Júlia Berkes & Estelle Robin You

 

BEANPOLE
ДЫЛДА

Russian Federation
DIRECTED BY Kantemir Balagov
WRITTEN BY Kantemir Balagov & Alexander Terekhov
PRODUCED BY Alexander Rodnyansky & Sergey Melkumov

 

BY THE GRACE OF GOD
GRÂCE À DIEU

France
WRITTEN & DIRECTED BY François Ozon
PRODUCED BY Eric & Nicolas Altmayer

 

CHAINED
EYNAYIM SHELI

Israel, Germany
WRITTEN & DIRECTED BY Yaron Shani
PRODUCED BY Saar Yogev & Naomi Levari

 

CLERGY
KLER

Poland
DIRECTED BY Wojciech Smarzowski
WRITTEN BY Wojciech Smarzowski & Wojciech Rzehak
PRODUCED BY Jacek Rzehak

 

 

DAFNE
Italy
WRITTEN & DIRECTED BY Federico Bondi
PRODUCED BY Marta Donzelli & Gregorio Paonessa

 

DIRTY GOD
Netherlands, United Kingdom, Belgium, Ireland
DIRECTED BY Sacha Polak
WRITTEN BY Sacha Polak & Susanne Farrell
PRODUCED BY Marleen Slot, Michael Elliott, Dries Phlypo & John Keville

 

 

FIRE WILL COME
O QUE ARDE

Spain, France, Luxembourg
DIRECTED BY Oliver Laxe
WRITTEN BY Oliver Laxe & Santiago Fillol
PRODUCED BY Andrea Vazquez, Andrea Queralt, Mani Mortazavi & Xavi Font

 

GOD EXISTS, HER NAME IS PETRUNIJA
GOSPOD POSTOI, IMETO I’ E PETRUNIJA

Republic of Macedonia, Belgium, Slovenia, France, Croatia
DIRECTED BY Teona Stugar Mitevska
WRITTEN BY Elma Tataragic & Teona Strugar Mievska
PRODUCED BY Labina Mitevska

 

GUNDERMANN
Germany
DIRECTED BY Andreas Dresen
WRITTEN BY Laila Stieler
PRODUCED BY Claudia Steffen & Christoph Friedel

 

HIGH LIFE
Germany, France, United States, Poland, United Kingdom
DIRECTED BY Claire Denis
WRITTEN BY Claire Denis, Jean-Pol Fargeau & Geoff Cox PRODUCED BY Claudia Steffen, Christoph Friedel, Laurence Clerc, Olivier Thery Lapiney, Oliver Dungey, Klaudia Śmieja & D.J. Gugenheim

 

HOMEWARD
EVGE

Ukraine
DIRECTED BY Nariman Aliev
WRITTEN BY Nariman Aliev & Marysia Nikitiuk
PRODUCED BY Vladimir Yatsenko

 

I WAS AT HOME, BUT
ICH WAR ZUHAUSE, ABER
Germany, Serbia
WRITTEN & DIRECTED BY Angela Schanelec
PRODUCED BY Angela Schanelec & Vladimir Vidic

 

IT MUST BE HEAVEN
France, Qatar, Germany, Canada, Turkey, Palestina
WRITTEN & DIRECTED BY Elia Suleiman
PRODUCED BY Edouard Weil, Laurine Pelassy, Elia Suleiman, Thanassis Karathanos, Martin Hampel & Serge Noël

 

JOY
Austria
WRITTEN & DIRECTED BY Sudabeh Mortezai
PRODUCED BY Oliver Neuman

 

JUMPMAN
PODBROSY

Russia, Ireland, France, Lithuania
WRITTEN & DIRECTED BY Ivan I. Tverdovsky
PRODUCED BY Mila Rozanova & Natalya Mokritskaya

 

LES MISERABLES
France
DIRECTED BY Ladj Ly
WRITTEN BY Ladj Ly, Giordano Gederlini & Alexis Manenti
PRODUCED BY Christophe Barral

 

LITTLE JOE
Austria, United Kingdom, Germany
DIRECTED BY Jessica Hausner
WRITTEN BY Jessica Hausner & Géraldine Bajard
PRODUCED BY Bruno Wagner, Martin Gschlacht, Jessica Hausner, Bertrand Faivre, Gerardine O’Flynn & Philippe Bober

 

MR. JONES
Poland, United Kingdom, Ukraine
DIRECTED BY Agnieszka Holland
WRITTEN BY Andrea Chalupa
PRODUCED BY Stanisław Dziedzic, Andrea Chalupa & Klaudia Śmieja-Rostworowska

 

NON FICTION
DOUBLES VIES

France
WRITTEN & DIRECTED BY Olivier Assayas
PRODUCED BY Charles Gillibert

 

OLEG
OLEGS

Latvia, Lithuania, Belgium, France
DIRECTED BY Juris Kursietis
WRITTEN BY Juris Kursietis, Kaspars Odins & Liga Celma-Kursiete
PRODUCED BY Alise Gelze, Aija Berzina, Lukas Trimonis, Isabelle Truc & Guillaume de Seille

 

PAIN AND GLORY
DOLOR Y GLORIA

Spain
WRITTEN & DIRECTED BY Pedro Almodóvar
PRODUCED BY Agustín Almodóvar & Esther García

 

PIRANHAS
LA PARANZA DEI BAMBINI

Italy
DIRECTED BY Claudio Giovannesi
WRITTEN BY Roberto Saviano, Claudio Giovannesi & Maurizio Braucci
PRODUCED BY Carlo Degli Esposti & Nicola Serra

 

PORTRAIT OF A LADY ON FIRE
PORTRAIT DE LA JEUNE FILLE EN FEU

France
WRITTEN & DIRECTED BY Céline Sciamma
PRODUCED BY Bénédicte Couvreur

 

QUEEN OF HEARTS
DRONNINGEN

Denmark, Sweden
DIRECTED BY May el-Touhky
WRITTEN BY Maren Louise Käehne & May el-Toukhy
PRODUCED BY Caroline Blanco & René Ezra

 

SIBEL
Turkey, France, Germany, Luxembourg
DIRECTED BY Çagla Zencirci & Guillaume Giovanetti
WRITTEN BY Çagla Zencirci, Ramata Sy & Guillaume Giovanetti
PRODUCED BY Marie Legrand, Rani Massalha, Michael Eckelt, Johannes Jancke, Marsel Kalvo, Nefes Polat, Christel Henon, Lilian Eche & Marc Simoncini

 

SONS OF DENMARK
DANMARKS SØNNER

Denmark
WRITTEN & DIRECTED BY Ulaa Salim
PRODUCED BY Daniel Mühlendorph

 

SORRY WE MISSED YOU
United Kingdom, France, Belgium
DIRECTED BY Ken Loach
WRITTEN BY Paul Laverty
PRODUCED BY Rebecca O’Brien

 

STITCHES
ŠAVOVI

Serbia
DIRECTED BY Miroslav Terzić
WRITTEN BY Elma Tataragić
PRODUCED BY Uliks Fehmiu & Milena Trobozić Garfield

 

SYNONYMS
SYNONYMES

France, Germany, Israel
DIRECTED BY Nadav Lapid
WRITTEN BY Nadav Lapid & Haim Lapid
PRODUCED BY Saïd Ben Saïd & Michel Merkt

 

SYSTEM CRASHER
SYSTEMSPRENGER

Germany
WRITTEN & DIRECTED BY Nora Fingscheidt
PRODUCED BY Jonas Weydemann, Peter Hartwig, Jakob Weydemann & Frauke Kolbmüller

 

TEL AVIV ON FIRE
Luxembourg, France, Israel, Belgium
DIRECTED BY Sameh Zoabi
WRITTEN BY Dan Kleinman
PRODUCED BY Bernard Michaux, Milena Poylo, Gilles Sacuto, Amir Harel & Patrick Quinet

 

THE FAVOURITE
United Kingdom, Ireland
DIRECTED BY Yorgos Lanthimos
WRITTEN BY Deborah Davis & Tony McNamara
PRODUCED BY Ed Guiney, Ceci Dempsey, Lee Magiday & Yorgos Lanthimos

 

THE REALM
EL REINO

Spain, France
DIRECTED BY Rodrigo Sorogoyen
WRITTEN BY Isabel Peña & Rodrigo Sorogoyen
PRODUCED BY Gerardo Herrero, Mikel Lejarza & Mercedes Gamero

 

THE TRAITOR
IL TRADITORE

Italy, Germany, France, Brazil
DIRECTED BY Marco Bellocchio
WRITTEN BY Valia Santella, Ludovica Rampoldi & Francesco Piccolo
PRODUCED BY Giuseppe Caschetto & Simone Gattoni

 

THE WHISTLERS
LA GOMERA

Romania, France
WRITTEN & DIRECTED BY Corneliu Porumboiu
PRODUCED BY Marcela Mindru Ursu, Patricia Poienaru, Sylvie Pialat, Benoît Quainon, Janine Jackowski, Jonas Dornbach & Maren Ade

 

TWIN FLOWER
FIORE GEMELLO

Italy
WRITTEN & DIRECTED BY Laura Luchetti
PRODUCED BY Giuseppe Gallo

 

WEREWOLF
WILKOŁAK

Poland, Germany, Netherlands
WRITTEN & DIRECTED BY Adrian Panek
PRODUCED BY Magdalena Kamińska & Agata Szymanska

 

YESTERDAY
United Kingdom
DIRECTED BY Danny Boyle
WRITTEN BY Richard Curtis
PRODUCED BY Tim Bevan, Eric Fellner, Matthew James Wilkinson, Bernard Bellew, Richard Curtis & Danny Boyle

 

YOUNG AHMED
LE JEUNE AHMED

Belgium, France
WRITTEN & DIRECTED BY Jean-Pierre Dardenne & Luc Dardenne
PRODUCED BY Jean-Pierre, Luc Dardenne & Denis Freyd