Το 13ο Φεστιβάλ Ελληνικού Ντοκιμαντέρ-Docfest ολοκληρώθηκε την Κυριακή 24 Noεμβρίου με την Τελετή Λήξης που πραγματοποιήθηκε στο Αμφιθέατρο του Μεγάρου της Περιφερειακής Ενότητας Ευβοίας, στη Χαλκίδα.

Απονεμήθηκαν συνολικά 13 βραβεία και 7 τιμητικές διακρίσεις σε ταινίες που ξεχώρισαν για την κινηματογραφική τους αρτιότητα και την υψηλήτους αισθητική.

Φέτος, οι ταινίες κρίθηκαν από δύο επιτροπές. Την Κριτική Επιτροπή Ταινιών Μεγάλου Μήκους αποτελούσαν οι Θόδωρος Αδαμόπουλος (Πρόεδρος της Ταινιοθήκης της Ελλάδας), ο Μένος Δελιοτζάκης (σκηνοθέτης), ο Παναγιώτης Θεοφανόπουλος (Διευθυντής Φωτογραφίας), ο Βασίλης Λεοντιάδης (Παραγωγός),  ο Πάνος Κέκας (σκηνοθέτης).

Την Κριτική Επιτροπή Ταινιών Μικρού Μήκους αποτελούσαν οι Νίκος Παπαθανασίου (σκηνοθέτης), η Τίνα Πισχιτζή (πρώην Δ/ντρια Κινηματογραφίας του Υπουργείου πολιτισμού) και ο Ιορδάνης Ανανιάδης (σκηνοθέτης και animator).

Πιο συγκεκριμένα:

1ο Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Ντοκιμαντέρ Μεγάλου Μήκους

Στην σκηνοθέτη Μαριάννα Οικονόμου για την ταινία της «Όταν ο Βάγκνερ συνάντησε τις ντομάτες»

2ο Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Ντοκιμαντέρ Μεγάλου Μήκους

Στον σκηνοθέτη Σταύρο Ψυλλάκη για την ταινία του «Για χωρίς λόγους-συναντήσεις με τον Γιώργο Μανιάτη»

 

3ο Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Ντοκιμαντέρ Μεγάλου Μήκους

Στον σκηνοθέτη Αλέξανδρο Παπαηλιού για την ταινία του «Η Ανατολή έδυσε»

 

1ο Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Ντοκιμαντέρ Μικρού Μήκους

Στον σκηνοθέτη Γιώργο Δανόπουλο για την ταινία «Ρίτα»

 

2ο Βραβείο Καλύτερης  Ταινίας ΝτοκιμαντέρΜικρού Μήκους

Στη σκηνοθέτη Έφη Σιαλευρή για την ταινία της  «Το Βάλσαμο»

 

3ο Βραβείο Καλύτερης  ΤαινίαςΝτοκιμαντέρ Μικρού Μήκους

Στον σκηνοθέτη  Ζάχο Σαμολαδά για την ταινία του «Τοκέι Μαρού»

 

Βραβείο Σκηνοθεσίας

Στην Μαριάννα Οικονόμου για την ταινία της «Όταν ο Βάγκνερ συνάντησε τις ντομάτες»

 

Βραβείο Μοντάζ

Στον Στέλιο Τατάκη για την ταινία των Στέλιου Τατάκη και Ανιές Σκλάβου «Ρωμανιώτες, οι Έλληνες Εβραίοι των Ιωαννίνων».

Βραβείο Φωτογραφίας

Στον Διευθυντή Φωτογραφίας Στάθη Γαλαζούλα για την ταινία των Στέλιου Τατάκη και Ανιές Σκλάβου «Ρωμανιώτες, οι Έλληνες Εβραίοι των Ιωαννίνων».

 

Βραβείο Ήχου

Στον Στέλιο Μιχαηλίδη για την ταινία της Ηρούς Σιαφλιάκη «Ζώνες και Περάσματα»

 

Βραβείο Μουσικής

Στον Γιώργο Χριστιανάκη για την ταινία της Τζίνας Γεωργιάδου «Γιώργος Χριστιανάκης, μια διακριτική μουσική παρουσία».

 

Βραβείο «Γιώργος Κολόζης»

Στον Δημήτρη Κουτσιαμπασάκο για την ταινία του «Ο Ηρακλής, ο Αχελώος και η Μεσοχώρα»

Βραβείο Πρεμιέρας

Στον σκηνοθέτη Δημήτρη Αθανίτη για την ταινία του «Λαβύρινθος»

 

Τιμητικές Διακρίσεις Μικρού Μήκους

Στον σκηνοθέτη Θάνο Τσάντα για την ταινία του «Ίχνη»

Στον σκηνοθέτη Γιώργο Μπισδίκη για την ταινία του «Μαύρη Αλήθεια»

Στον σκηνοθέτη Προκόπη Δάφνο για την ταινία του «Βασίλης Μάρος, ο κινηματογραφιστής»

Στην σκηνοθέτη Χαρά Φράγκου για την ταινία της «Η στιγμή σου στη ζωή μου»

 

Τιμητικές Διακρίσεις Μεγάλου Μήκους

Στον σκηνοθέτη Ντίνο Γιώτη για την ταινία του «Μια ζωή»

Στον σκηνοθέτη Ανδρέα Σιαδήμα για την ταινία του «Ματαρόα. Το ταξίδι συνεχίζεται»

Στον σκηνοθέτη Μενέλαο Κυρλίδη για την ταινία του «Νίκος Καβουκίδης, η δύναμη της εικόνας»